Полезна информация за Тунис
Столица | Тунис |
Най-голям град | Тунис |
Официален Език | Арабски |
Площ | 163 610 km² |
Валута | Тунизийски динар (TND) |
Часова зона | GMT+1 |
Посолство на Република България в Тунис
Адрес: 5 Rue Ryhane, Cité Mahrajène, 1082 Tunis
Телефон: +216 71 798 962, Дежурни телефони в извънработно време: +216 29 835 428, Е-mail: Embassy.Tunis@mfa.bg
Работно време: 8.00 – 16.30 ч.
Тунис – валута
Валутата, която се ползва в Тунис е Tunisian Dinar с ориентировъчен обменен курс от 1 лев = 1.57 Tunisian Dinar
Парите на Тунис могат да предизвикат много интересни впечатления. Първото нещо, което изненадва туристите е, че в 1 динар има 1000 милима, а не 100, както сме свикнали. В ръцете си можете да държите монета от 1/2 динар. Според нашата логика трябва да имаме 500 милима, но тук монетата е 1/2 динар.
Също така интересна банкнота от 30 динара, такава необичайна деноминация в света не се намира другаде. За да получите такава банкнота в ръцете си е едновременно голямо щастие и нещастие в същото време. Неволята е, че тя е официално изтеглена от обръщение, т.е. тя е само сувенир. Щастието е, че е рядко срещана, почти колекционерска.
В някои магазини цените са посочени в милими, което поставя туристите в шок. Представете си ситуацията, в която в магазина виждате цената за една сода – 1,700 разбирате, че в джоба ви няма толкова много пари, дори след като сте обменили 100 долара за динари.
В Тунис монетите са много интересни – например монета 1 динар се намира в няколко дизайнерски варианта.
Какви пари да вземете с вас? Вземете долари или евро. Тези валути могат да се обменят във всяка банка или обменно бюро. Обменният курс е почти един и същ навсякъде, нормално е, че на летището, той е най-неизгоден. За обмяна в банката или в пощенската служба ще ви е необходим паспорт. В хотела обикновена искат само номера на стаята.
В Тунис търговските операции са официално разрешени само в местна валута – тунизийски динари. Отказът на търговците да вземат долари и евро изненадва много туристи, свикнали с Египет и Турция, където туристите често дори не докосват местната валута. В Тунис ще трябва да се занимавате с динари. Все пак има търговци, които ще се съгласят да вземат евро или долари, но можете да бъдете сигурни, че курсът няма да бъде изгоден.
Тунизийският динар НЕ Е конвертируема валута и подобно на Египет, в Тунис е забранено да изнасяте валута!
При пристигане и купуване на местна валута, задължително запазете квитанцията, която ще получите при обмяната. Може да ви бъде поискана при заминаване!
На тръгване от страната обменете всичката местна валута в евро или долари – тунизийците наистина ще се опитат да намерят всяка скрита монета в багажа ви. Позволено им е да претърсят всичко, така че недейте да усложнявате нещата. На територията на летището може да пазарувате с евро, долари и британски лири. В Тунис се приемат плащания с кредитна карта. За всеки случай уведомете банката издател, че ще посещавате Тунис. В противен случай картата може да бъде блокирана, заради мерки за сигурност.
Моля, обърнете внимание! Обменът на пари между частни лица в Тунис е престъпление. Наказание – лишаване от свобода до 3 години или голяма глоба. Не сменяйте пари “на ръка”.
Банки
Банките в Тунис работят на кратък график. От 8-00 до 12-00, след това почивка, и от 14-00 до 16-30. Разбира се, не всички банки работят точно по този график, но този начин на действие може да се нарече “типичен” за тунизийските банки. Събота и неделя са почивните дни. В Рамазан банките обикновено работят от 8-00 до 11-30.
Обмяна на валута в хотелите
Обикновено е възможно от 9-00 ч. до 18-00 ч. без прекъсване и без почивни дни.
Препоръчваме да внимавате да не обменяте големи суми наведнъж. Обменете парите според нуждите и в малки количества. Ако искате да направите голяма покупка, например, килим или бижута, използвайте кредитна карта.
Всички магазини, продаващи скъпи стоки, приемат кредитни карти. Ако магазинът за бижута не приема кредитни карти, тогава самият той трябва да предизвика подозрение.
Обмяна на големи суми
Ако разменяте в банката сума, надхвърляща еквивалента на 5000 тунизийски динара, банковият служител ще трябва да представи печат в паспорта при деклариране на парите в митниците. Не забравяйте да декларирате големи суми, когато влезете в страната.
Когато пазарувате
Задължително трябва да се пазарите. Ако не сте доволни от цената и си тръгнете, тунизийските търговци тръгват след вас и любезно свалят още. Това е част от ”играта”. Те са любезни през цялото време и са добри психолози. Изгодно може да купите сребърни бижута (ръчна изработка), берберска керамика, малки мозайки, многоцветни чанти и сакове от камилска кожа, шалове и килими. Цените са много добри и си струва. Символът на Тунис е красиво букетче жасмин (machmoum) и се подарява за „Добре дошли”. Тук е мястото да си вземете различни благовонни масла като арганово, пачули, мъск и др.
Бакшиши в Тунис
Бакшишите в Тунис са нещо без което няма да минете. Местните очакват от вас да получат бакшиш за всяка услуга. Размерът му не е точно определен, но може да се придържате към правилото за 10-те процента. Ако попитате някой на улицата да ви упъти той ще очаква някакви дребни пари в замяна. В хотела може да попаднете в неприятната ситуация – да ви покажат стаята и някой от персонала да ви чака на вратата и да не излиза.
Щепсели и контакти в Тунис
Напрежението в електрическата мрежа на Тунис е 230V, при честота 50Hz. Щепселите и контактите в Тунис са същите като в България. Не е нужно да взимате адаптер или накрайници с вас.
Часова разлика между България и Тунис
Часовата разлика между Тунис и България е -2 часа. Т.е. в България 12.00 ч, а в Тунис 10.00 ч.
Виза за Тунис:
При престой под 90 дни в Тунис не ви е нужна виза. Попълва се миграционна карта на летище.
Религията в Тунис
Ислям – съобразявайте облеклото и поведението си с местната култура и традиции.
Състояние на интоксикация
Много често, всяка травма или обостряне на заболявания не се счита за застрахователно събитие, ако е настъпило в състояние на интоксикация. Освен това, Тунис е ислямска държава, въпреки че тук произвеждат местния си алкохол.
И макар да няма наказание за пиене, отговорността за това е много по-голяма, особено на обществени места.
В Тунис за обида на обществения морал можете да отидете в затвора за срок от 6 месеца до 5 години или глоба от 120 до 1200 тунизийски динара. Разбира се, само в екстремни случаи туристи са затваряни, но има теоретични шансове за такова нещо, а глобите са неприятни за плащане.
Движение по пътищата
Тунизийските шофьори не обичат много да спазват правилата на пътя и затова движението не се организира по същия начин, по който сте свикнали в България. Например в Тунис няма светофари, с изключение на централните улици на столицата. Пешеходни пътеки тип “зебра” присъстват, но шофьорите не обръщат внимание на тях, затова пък има множество “лежащи полицаи”. Полицията наблюдава трафика само в стационарни постове. В Тунис има малко автомобили – 125 на хиляда жители. Следователно властите стигат до извода, че сериозните мерки за безопасна организация на движението просто не са необходими за страната. Бъдете бдителни по пътя, особено ако сте с деца!
Не можете да пиете вода от чешмата
В Тунис чешмяната вода не се счита за питейна вода. В много случаи това не е пълноценна прясна вода, а обезсолена морска вода. Тунис не гарантира безопасния химически състав на водата и отсъствието на вредни микроорганизми в нея. Не пийте вода от чешмата, не рискувайте напразно! В заведенията на хотелите – барове и ресторанти се продава бутилирана минерална вода около 1,5 – 2,5 динара, а обикновено около хотелите има магазини, в които водата е дори по-евтина – около и под 1 динар.
Не подценявайте алергиите
В Тунис туристите се срещат не само с морето и забележителностите, но с и набор от цветове и хранителни съставки, с които по-рано не са се сблъсквали. Вземете със себе си в Тунис лек за алергии. Бъдете внимателни в ресторанта, препоръчваме първо да опитате всяко ястие в малки количества. И особено внимание към временни татуировки, които се правят с къна. Редица са случаите, при които туристите разбират, че имат алергия към тази смес, след като вече е поставена върху кожата и е по-добре да не си представим последствията.
Не губете документи за обмяна на валута
В Тунис е лесно да се променят долари или евро за тунизийски динари, но обратният обмен е много по-труден. Не губете квитанциите си! И по-добре да не променяте валутата повече, отколкото ви е необходимо за пазаруване в магазините.
Миграционна карта на Тунис
Миграционната карта на Тунис е една от най-неразбираемите в света. Правилното попълване често предизвиква въпроси дори на онези туристи, които познават добре английски език. Ще се опитаме да опишем нейните характеристики, ще дадем подробна инструкция за дизайна на този документ.
И първият ни съвет: вземете с Вас химикалка в Тунис, за да попълните картата. Често в зоните на пристигане на летищата, дългите опашки се получават от туристи, чакащи за да получат писалка и да попълнят картата.
Две части от картата!!!
Миграционната карта на Тунис се състои от две части. Първата се нарича “международна борда за кацане и слизане”, тя е в горната част. Отдолу е втората част – “карта за посетители на чуждестранно лице”.
Каква е разликата между тези две части е мистерия. Обикновено картата е разделена на две части – пристигане и заминаване. Първата(горна) част се взима от миграционната служба на страната при пристигане, а втората – при заминаване. Моля, пазете попълнената долна част – ще ви бъде поискана при заминаване!
Във всеки случай ви препоръчваме да попълните двете части наведнъж и да спестите време.
Ще получите картата за миграция на летището след полета до Тунис. Това е друга местна особеност – те никога не се раздават в самолета. Това важи не само за полетите от България, но и за всички полети като цяло.
Какво може и не може да бъде внесено в Тунис
Правилата за внос в Тунис се определят от Митническия кодекс на страната (“Code des Douanes”). Всички тези документи са свободно достъпни на уебсайта на митническите власти на Тунис, езикът на документите е френски. Ако има желание, можете да проучите тези документи.
Какво е категорично забранено да внасяме:
– Лекарства, различни от лекарства за лична употреба. Ако туристът е с предписано лекарство с наркотичен ефект, тогава трябва да бъде представен съответният сертификат, преведен на френски. По-добре да не рискувате и да се консултирате по тази тема в посолството на Република Тунис.
– Оръжия, различни от лов и спорт, за чието внасяне трябва да получите специално разрешение в Министерството на вътрешните работи на Тунис.
– Животни и растения, изброени в Червената книга.
– Палмови дървета и продукти от тях.
– Порнографски продукти. Важно е да отбележим тук, че тунизийците имат по-широка концепция от нашата. Тук думата “порнография” има различно значение. Бъдете внимателни!
– Експлозиви.
– Всеки фалшификат.
– Всички обекти с историческа или културна стойност. Заслужава да бъдете внимателни със старинните неща, оставяйте предмети от древността у дома.
Тютюн и цигари
Тунизийските митнически разпоредби имат един нюанс. Обикновено правилата уточняват, че само лица над 18-годишна възраст могат да внасят цигари. В тунизийските закони, обаче, нищо не се казва за това. Теоретично, дори бебе би могло да внесе безмитни тютюневи изделия в Тунис.
До 200 цигари, до 100 пурети, до 50 пури или до 400 грама тегло тютюн.
На някои сайтове можете да намерите и други числа, например 400 цигари. Официалната норма е 200. Не рискувайте напразно, особено след като цигарите в Тунис са евтини, а асортиментът в магазините е широк.
Алкохол
Можете да пренасяте: 1 бутилка до 1 литър силен алкохол (над 25%) или 2 бутилки до 1 литър със слаб алкохол (до 25%).
Митническите служители следят за това правило.
Какво друго можете да импортирате свободно:
– До 1 литър тоалетна вода или до 250 милилитра парфюм.
– цитираме: “Подаръци за нетърговска употреба”. Не е дадена конкретната формулировка на това ограничение, която самият турист би трябвало да предположи.
– Артикули за лична употреба – 1 лаптоп или таблет, 1 фото или видеокамера, малка ютия, сешоар, електрическа самобръсначка.
Внос на валута
Вносът на тунизийски динари е строго забранен. Тази валута е трудно да се намери извън Тунис.
Към контрола на валутата на границата властите на Тунис се отнасят много сериозно, както и стриктният контрол на валутния контрол в страната.
Ако внасяте повече от еквивалента на 5000 динара, тогава декларацията е задължителна. Без декларация тези пари не могат да бъдат върнати. Тези пари дори не могат да бъдат прехвърлени в непарична форма (по банкова сметка), тъй като служител на банката ще изисква паспорт с печат върху декларацията за валута.
Теоретично е необходим паспорт с печат, който да изисква дори търговци за големи покупки, но те не го правят. Дори да имате валута на стойност повече от 25 000 динара, без печат за деклариране, вече е престъпление!
Властите се борят с незаконните придобивки, корупция, трафик на наркотици. Ако митническите служители открият ценна стока от туриста при напускане на страната (скъп килим, бижута от злато или нещо подобно), те може да поискат да представят документи – печат върху обявяването на валута или извлечение от банката за изтегляне на пари от сметка. Ще трябва да се докаже, че покупката е извършена с легитимни пари.
Печатът на валутната декларация е валиден за 3 месеца, след което вече не е възможно да се изтегли валутата от страната!