В настоящата статия ще ви разкажем за нашата втора екскурзия на място “Blue Safari”, с която обиколихме много и различни плажове, острови, като имахме възможност да наблюдаваме и подводния свят. Когато говорим за тази дестинация, няма как да не обърнем внимание и на:
Известните отливи на Занзибар
Когато клиенти се свържат с нас за оферта и информация за острова, най-често искат да знаят „къде няма отлив“. Преди да ви разкажем в кои части на дестинацията почти не се усеща отдръпването на морето, бихме искали да споделим нашите впечатления от отлива.
Отливите на Занзибар са уникални по рода си
Много малко са местата по света, където може да наблюдавате това явление. Тук не говорим просто за отдръпване на морето, а за напълно различен облик на плажа, природата и всичко наоколо.
Отливите тук обикновено са в първата част на деня. Започват сутринта и продължават до обяд. В повечето хотели може да намерите информация в колко часа започва и приключва отлива за конкретния ден. Все пак, не задълбавайте толкова, а се насладете!
Какво обикновено се случва по време на отлив:
- Да се запознаете с местните
Може да наблюдавате как местните идват и се опитват да ви забавляват по всякакъв начин. За разлика от други подобни дестинации, със същия бял и фин пясък (Малдиви и Мавриций), на Занзибар плажовете са достъпни и за местното население. И не бива да се притесняват или страхувате от тях, а дори напротив, използвайте момента за да усетите автентичността на това място. Да, могат да са наистина много досадни докато не ви продадат нещо или докато не ви накарат да им дадете някой друг долар, ей така, просто защото са ви изпели известната тук песен “Jambo Bwana” и са позволили да им направите видео. Не ги съдете им не им се сърдете, а използвайте възможността да разберете особеностите на тази дестинации и да се потопите в истинската и същност чрез хората, които живеят тук. Все пак за допълнителна сигурност, на плажовете ще видите по няколко униформени патрула, които следят всичко да е наред, но те са най-вече за спокойствие на туристите, не защото има основателна причина да са там.
Използвахме момента на отлива в нашия хотел SBH Kilindini 5* за да направим същото. Още на 5-тата минута получихме предложения да ни заведат дълбоко навътре в морето и да ни покажат животинския свят. Дълбоко навътре по време на отлив разбирахте километри навътре, но с дълбочина, която рядко надвишава кокалчетата на глезените ви 😊. Вероятно е излишно да споменаваме, че водните обувки са задължително, защото морския живот не винаги се отдръпва заедно с морето и определено трябва да си гледате в краката, Осъзнали тази „невероятна пазарна ниша“, местните предлагат тази услуга – да ви заведат навътре, като ви показват откъде да минете и едновременно с това вадят от водата някой друг интересен обитател.
Ето нашето видео от разходка с местен в морето при отлив на Занзибар.
- Да видите какво правят жените от картичките с онези кофи на главите си
Разбира се, и на нашия плаж имаше много такива групи местни жени, които носеха съдове подобни на кофи и кошници на главите си. Приближихме се плахо до няколко от тях, които точно излизаха за да надникнем в „улова“. Бяха много срамежливи и свенливи, но все пак показаха:
Криеха се от снимки и на нас не ни беше удобно да ги снимаме в близък план но все пак им дадохме доларче за това, че ни позволиха този макар и далечен контакт. Оказа се, че не са толкова срамежливи, а много смело сграбчиха банкнотата и след това вървяха още време след нас.
- Да видите какво е изхвърлило морето
Ако не желаете да влизате навътре по време на отлива, една разходка по плажа може да ви обогати почти толкова. Ето на какво се натъкнахме докато се мотаехме безцелно:
Разбира се, до него бяха застанали рибарите и „ловците“, които го бяха заловили, но не ни отказаха снимка.
- Да си купите нещо
Отливът е и времето когато местните изнасят всякакви всевъзможни неща за продажба – от плажни рокли, през сувенири, чак до цигари. Не се сдържахме да откажем на търговка на плажни пончото, които буквално си бяха за едно обличане (не очаквайте качествени материи тук), но поне ни свърши работа за снимки по време на престоя.
- Просто да се разходите и опознаете района
Все пак, колкото и да мечтаем за почивка, вероятно ще се съгласите, че понякога ни омръзва да лежим по цял ден на плажа, на басейна, да опитваме всевъзможни питиета от all inclusive-a и т.н. Затова една разходка по дългата плажна ивица, чиито пясък е толкова фин и отъпка по време на отлив, че по него съвсем спокойно се движат мотори, може да е много приятна.
По една от нашите подобни разходки успяхме да надникнем и в един съседен хотел, който беше в пъти по-малък нашия. Много симпатична и малка бутикова къща за гости, в която не само се влюбихме, но оставихме и завидно количество долари в магазинчето за сувенири.
След като ви разказахме за предимствата да сте в хотел със силно изразен отлив, и ако все още държите да се наслаждавате на морски бани през целия ден, тогава следващите редове са за вас.
Къде няма отлив на остров Занзибар
Нунгви и Кенва са местата на отрова, където отливите почти не се усещат. Или хотелите, към които трябва да се ориентирате в този случай са RIU Jambo 4* и RIU Palace Zanzibar 5*. И двата са разположени един до друг, като RIU Palace приема само гости 18+. И двата комплекса си заслужават не просто заради възможността да се къпете в морето целодневно, но и заради доказаното качество на веригата RIU в обслужване и изхранване. Няма как да не обърнем внимание, че и двата хотела са в по-високия ценови клас не само заради липсата на природния феномен тук, а заради услугите, които предлагат и многобройните си съоръжения.
Не забравяйте, че дори да изберете друг хотел, във втората част на деня, морето ще се е върнало обратно и ще можете спокойно да поплувате и да се насладите на освежаващите солени вълни.
Какво да правим на остров Занзибар
Вече споменахме, че е напълно възможно в някой момент да се отегчите от седене на плажа и консумация на all inclusive-а. Затова ще допълним нашата статия за плажовете, приливите и отливите с разказа за екскурзията „Синьо Сафари“.
Екскурзията беше обиколка с лодка по различни плажове, острови и спирки за шнорхелинг и наблюдения на рибки, корали, морски звезди и местни подводни обитатели, главно в района на Менай Бей или югозападната част на остров Занзибар. Ще имате възможност да поплувате около остров Kwale, да хапнете прясно уловен омар и да се изкачите в короната на истински баобаб.
Отново трябва да станем рано, подобно на пътуването до Стоун Таун и Затворническия остров. Напускаме хотела в 8:00 ч и около 9:30 ч вече бяхме на пристанището. Преди това бяхме снабдени с плавници и очила за шнорхелинг за желаещите.
Първи важен съвет: купете си предварително ваш собствен шнорхел. Няма проблем да го ползвате, най-малкото може да сте сигурни как точно сте го почистили и най-важното – ползвате го само вие!
Снабдени с всичко необходимо вече сме на пясъка и чакаме да се качим на нашата дървена лодка. Тук очаквайте луксозни яхти или корабчета. Също така трябва да сте запознати и с пълната липса на кейове, понтони и всякакви съоръжения, пригодени за качване в лодките. Трябва просто да се съблечете по бански или да вдигнете високи дългите рокли и да минете през водата за да се качите в лодката. В зависимост колко сте високи, бъдете подготвени да се намокрите и до кръста.
Втори важен съвет: не носете нищо излишно с вас! Слънчеви очила, плажно масло, вода, водни обувки и дори само една кърпа на двойка може да е достатъчна. Разбира се, камера и/или телефони за снимки са задължителни.
Нашето приключения започва и по пътя с лодката ни раздават по един кокосов орех, който подозираме, че беше смесен с някаква сода, защото вкусът се различаваше от тези, които вече бяхме опитвали на Пунта Кана. След като си изпихме Коко Кола-та 😊, вътрешността на орехите беше внимателно „посечена“ и плодът раздаден за да можем максимално да се възползваме от всяка част на кокоса.
Първата спирка – шнорхелинг
Тук обръщаме внимание на всички, които имат склонност към морска болест – дървените лодки се клатят много повече от всички останали и особено много когато от нея постоянно някой скача или се качва. Не казваме, че не са безопасни, а просто може да ви стане леко лошо, затова ако имате подобни проблеми, няма да е лошо да вземете някое друго хапче превантивно.
Втора спирка – плаж и наблюдаване на морски звезди
На втората спирка вече можехме да слезем. Още отдалече видяхме, че се приближаваме до буквално купчина пясък в морето или т.нар. sand bank. Попитахме водача на групата дали сме на някакво конкретно място, но той ни каза, че това е просто пясъчен насип, който е много зависим от приливите и отливите и поради тази причина морски екскурзии тук понякога варират с времето за да се съобразят точно с тази природна особеност.
Най-интересното, което успяхме да видим тук са морските звезди. Голяма част от тях бяха на самия бряг и можеше много лесно да се заснемат. Разказаха ни, че можем да ги докоснем и извадим за минута – две навън, но решихме да не го прави. Тези животни и без това бяха застрашени и страдаха от прекомерното развитие на туризма в много райони по света. Предпочетохме да им се насладим докато са във водата за да може тяхната популация да се запази за по-дълъг период от време. За съжаление, имаше хора от групата, които не бяха на това мнение и правеха дълги фотосесии с т горките животинки, но всеки прави своите избори според съвестта и разбиранията си…
Тук останахме около 30 минути и нямаше причина да се задържаме повече. Бяхме напуснали лодката само по бански и с телефоните за снимки. Мястото беше типично туристическо, с много лодки като нашата и тълпи от туристи.
Трета спирка – обяд и посещение на баобаб 😊
Или както му казваха тук „бау бау“ 😊 Вече акостираме на истински остров, не на място за шнорхелинг, не на пясъчна дюна, а на истински занзибарски остров.
Подобно на приключението ни на Затворническия остров, и тук морето се промени за времето, в което бяхме на този бряг. При слизането от лодката вървяхме доста по корали и мокър пясък (отново не забравяйте аква обувките си), а на връщането целия този път беше вече превзет от морето и се качихме на лодката.
Настаняваме се в типичен „дървен“ ресторант с пейки за обяд, включен в цената на екскурзията. Докато подготвят бюфета, водачът ни подканя да видим прословутото „бау – бау“, на 5 минути от импровизирания ресторант за обяд. Естествено около него имаше много сергии за всякакви възможни дрехи, сувенири и местни произведения. От едната страна на дървото имаше голяма рак, който беше под зоркото око на неговия „опитомител“, който следеше срещу всяка направена снимка да получи по някой долар в поставената по-долу шапка. Не му се получи точно според плановете, но пък ние успяхме да се покатерим на дървото и да снимане с него:
Връщаме се за обяд като сме подготвени, че ще хапнем и омар, който тук е много често срещан деликатес на изключително достъпни цени. Добре заситени сме готови да се върнем на лодката, която вече е на една крачка от ресторанта, защото морето буквално я е довело при нас.
С това нашето синьо сафари вече е към своя край, като за финал правим последна спирка в плитки води, недалеч от мястото, където обядвахме.
Прибираме се в хотел около 17:00 ч заредени с емоции и все още можем да се изкъпем на плажа на хотел, където водата вече е придошла в пълната си цялост.
Ако разпознавате Занзибар във Вашето любимо място за почивка, може да разгледате нашите оферти и статии:
Всички оферти за остров Занзибар
Какво трябва да знаем за остров Занзибар