Защо Сардиния е перлата на Средиземноморието
Един от най-специалните острови в Средиземноморието, с обширно и впечатляващо разнообразие. Тази дестинация наистина улавя всичко, което този географски район може да предложи – цветовете, културата и вкусовете представляват уникално изживяване, като всеки ъгъл носи свои собствени отличителни съставки.
Остров Сардиния заслужава да посети поне веднъж в живота, а мнозина не спират да се връщат отново и отново…
Безкрайни красиви плажове и синьо море
Огромната морска шир на лазурното синьо море ще ви накара да се почувствате сякаш в друга реалност. Комбинацията от плитки води, идеални за плуване и такива, подходящи за гмуркане и шнорхелинг. Независимо дали изберете да мързелувате на златните пясъци или да се насладите на тюркоазените води, посещението на Сардиния ще ви предложи многообразие от варианти.
Островът предлага уникално изживяване за всички вкусове и интереси
Сардиния е остров, който ви позволява да изпитате истинската същност на автентичният средиземноморски живот. Кухнята предлага богата селекция от ястия, силно взаимствани от съседните места, включително Корсика, в комбинация от впечатляващи местни вина. Смесването на дивеч и фермерски продукти (традиционно за градовете във вътрешността) и риба и морски дарове (традиционно за крайбрежието) води до микс от вкусове, които са уникални за това място.
Природа
В допълнение към своите зашеметяващи плажове, тук ви очакват и великолепни планини, зашеметяващи гори, езера и реки. Множество пътеки за пешеходен туризъм и колоездене, пресичащи острова, където да се насладите на чист въздух и красива природа.
Кога да посетим Сардиния – сезони и време
Времето на острова е достатъчно топла за плаж от май до октомври, но високите температури през юли и август не са най-подходящото време за обиколки на Сардиния. През периода на пролетта и зимата, слънцето със сигурност няма да е в пълната си прелест, но за сметка на това ви очакват множество прекрасни гледки, поляни с диви цветя и възможност да посетите местните фестивали.
Времето в Сардиния през различните месеци
- Януари и февруари – най-студените месеци със снеговалежи в планинските части, но дневните температури рядко падат под 13°C or 14°C, със средно слънцегреене от 5 часа на ден.
- Март и април – това са месеците, в които си заслужава да посетите Сардиния заради цъфтежа на цветята. Температурите вече достигат 16 °C. В допълнение, периодът около Великден винаги се празнува много с религиозни церемонии и процеси, които се провеждат из целия остров.
- Май е идеален за преходи и разходки в планината, тъй като времето вече се затопля, но температурите все още не достигат своя летен пик. Водите са бистри и подходящи за гмуркане, макар и не толкова топли.
- През юни, юли и август, времето вече става изключително горещо и е подходящо само за излежаване на плажа, под чадър, с разхладителна напитка. Съвет от нас: забравете за посещение през август, когато комбинацията от високите температури се допълва и от огромният туристопоток.
- Септември и октомври са идеалното време не само заради спокойствието, а и защото морската вода е най-топла. Това е най-подходящият сезон и за гмуркачите, когато не само видимостта е много добра, но и температурата на водата. Почитателите на слънчевите бани също ще останат доволни, защото могат спокойно да се излежават на златистият пясък, без да се притесняват от парещите лъчи на слънцето, като едновременно с няма да усетят студ. Перфектното време!
- През ноември и декември курортните зони изглеждат малко „унили“ и много места затварят за зимата. Макар и сива и мокра, Коледа носи малко цвят. Градовете са осветени с мигащи светлини и селските занаятчии отварят къщите си, за да продават домашно произведени стоки.
Планиране на вашето пътуване – съвети и препоръки
Полети
Сардиния беше мечтана дестинация за нас много години, но причината да я отлагаме толкова много бях изключително неудобните полети от София. Затова когато разбрахме, че наши колеги организират чартър, не се бавихме изобщо с резервацията за това райско място. В тази връзка бихме си позволили едно леко отклонение от темата и да ви препоръчаме винаги да започнете прочуването на следващата си дестинация с начинът, по който може да стигнете до нея. Например, докато си мечтаехме за Сардиния, се опитвахме да открием подходящи връзки до Фаро (Алгарве), но новината за чартър до Сардиния и възможността да пътуваме директно веднага ни накара да променим маршрута. Или накратко – ако Сардиния е във вашият списък с мечтани дестинации, препоръчваме да опитате да се вместите в датите на чартъра, които може да откриете в нашите почивки до остров Сардиния.
Кола под наем
Ако вече периодът е уточнен е време да помислите и как да се възползвате максимално от вашият престой на острова. Вариантите са 3:
- Да се възползвате и да се запишете предварително на допълнителните екскурзии от България;
- Да помислите за кола под наем;
- Комбинация от първите 2, който избрахме и ние.
И докато записването за екскурзиите на място може да отнеме няколко „клика време“ или едно телефонно обаждане, намирането на кола под наем може да е голямо предизвикателство. На първо място бихме препоръчали да проверите дали в хотелът, в който сте избрали да се настаните, не предлага тази услуга. В нашият случай, се оказахме големи късметлии, защото в лобито на Liscia Eldi Resort, имаше цял щанд на фирма за коли под наем. Не всички от групата бяха такива щастливци. Някои предпочетоха да вземат колата си още от летището при кацането. Това е другият вариант, който обаче ви лишава от възможността да се възползвате от летищният трансфер, който имате предплатен в пакет и в допълнение ви поставя веднага в ситуация да се запознаете с движението на Сардиния веднага след като сте пристигнали на острова.
Независимо кой вариант ще изберете, препоръчваме да организирате предварително наемането на кола или поне да се поинтересувате какви са вариантите на място.
Сардиния е МНОГО голям остров
Нямаме представа кои са островите, които сте посетили преди да прочетете тази статия, както и опитът ви на пътешественици, но със сигурност трябва да знаете, че Сардиния е МНОГО голям остров. Колко голям ли? 24,090 км 2.
Ако си мислите, че ще можете да видите всичко с едно ходене и престоят ще е 7 нощувки, трябва да ви разочароваме. Островът определено е огромен, дори е като една малка държава и ако искате да видите всичко от него или поне най-големите забележителности, трябва да го посетите два пъти, освен ако нямате възможност да останете около месец. Ние нямахме вариант да останем повече от 7 нощувки и затова концентрирахме нашата обиколка основно в северната и североизточната част, затова и всичко, което споделяме е от тези райони.
Не очаквайте организирани плажове
Преди да обясним в детайли какво имаме предвид, ще направим поредното отклонение, че до момента сме постили места като Малдиви, Кариби (Мексико и Доминикана), почти всички острови в Гърция и ….много места по света. В тази връзка, бихме искали да подчертаем, че плажовете, които сме видели в Сардиния, са определено едни от най-красивите в света и можем да наречем този остров „европейските Малдиви“. За плажовете ще ви разкажем малко по-късно в тази статия, като в тази част искаме да ви запознаем със спецификите, които ще са ви от полза в планирането на вашето пътуване.
Защо голяма част от най-хубавите плажове тук не са препълнени с чадъри и шезлонги? Много просто. Местните жители изключително много държат да запазят природата си чиста, девствена и неподправена. Има какво да учим от тях….Дали това ни попречи да се излежаваме на плажовете по цял ден? В никакъв случай. Просто трябва да сте подготвени:
- Задължително трябва да се снабдите с вода, която по възможност да съхранявате на сянка или в малка хладилна чанта (наясно сме, че сте пристигнали с полет и няма как в куфара да съберете цялото къмпинг оборудване, но може да помислите за малка, сгъваема хладилна чанта от плат, която поне малко да предпазва);
- Не очаквайте традиционните гръцки таверни на плажа, които са на една ръка разстояние и порцията пресни калмари може да сервира ма масичка до шезлонга до вас. Да, има и такива места, но те са много малко и не забравяйте, че нашата обиколка е основно в южната и югоизточната част. Затова помислете за обяда си като част от планирането на деня – дали ще си напазарувате нещо от местният супермаркет или ще поседите по-малко на плажа и след това ще потърсите ресторант за обяд;
- Проста, сгъваема палатка за вятър може да ви е от голяма полза, ако успеете да я съберете в багажа си. За вятъра вече споменахме в първата ни статия – “Посетихме за Вас остров Сардиния”, но конкретно по темата за „полезни съвети и препоръки“, няма как отново да не обърнем внимание. Една такава палатка ще ви предпазва едновременно от вятър, и от жега.
В заключение можем да кажем, че фактът, че Сардиния не предлага традиционните плажове с всичките им удобства, с които сме свикнали, по никакъв начин не трябва да ви отказва от посещение. Особено след като разполагате с цялата тази безценна информация, която споделихме с вас.
Коя част на остров Сардиния да посетим?
Въпреки, че тази статия е концентрирана основно в сеерната част на острова, нашето подробно проучване показва, че точно този район е изключително подходящ за първо посещение. Защо:
- Много добра отправна точка за разглеждане на почти половината остров;
- Тук определено са едни от най-хубавите плажове, които някога сме посещавали;
- Районът е с много добра инфраструктура, магистрали и движението по пътищата с кола под наем по никакъв начин няма да ви напрегне или отегчи;
- Летището на Олбия е само на 30 минути с кола;
- Локацията позволява да съчетаете престоят си не само с красиви плажове, но с посещение на исторически и културни места като: Алгеро, популярният в цял свят район Коста Смералда, където най-богатите и известни хора притежават собствени вили и имения, Сасари и Кастелсардо и много други.
Най-хубавите плажове на Сардиния
Преди да ви разкажем за най-красивите плажове, които посетихме, отново ще обърнем внимание на локация, която избрахме, а именно – Сан Теодор и по-конкретно – Liscia Eldi Resort 4*. Какви да предимствата на хотела? Имате достъп до 3 плажа и ето кои са те:
- Частният плаж пред хотела, от който няма как да останете очаровани, но все пак го имате на разположение;
- На около 500 метра, може да стигнете и до плаж Исуледа, който е много по-хубав и в самото начало има безплатни чадъри и шезлонги за гостите на хотела;
- И черешката на тортата – безплатен шатъл по няколко пъти на ден до плажа, който ни накара да наречем Сардиния „европейските Малдиви“ – Ла Чинта.
А сега нека преминем към списъка с най-хубави плажове:
- Както се досещате първият плаж в нашата класация е именно този – Spiaggia La Cinta. Ще е изключително трудно да го опишем с думи и дори снимковият материал, който може да приложим няма да е достатъчен, но поне ще опитаме. Представете си най-чистото, синьо и плитко море, така, както съществува само във фантазиите ви. Добавете, че то ви очаква докъде стига погледът ви – наляво и надясно. Сега се замислете и кой е най-ситният и фин пясък, който сте виждали някъде и обсипете този плаж с него. Това е Spiaggia La Cinta. Каквото и повече да кажем ще е излишно, но вече сте наясно, защо престоят в Liscia Eldi Resort 4* беше такъв невероятен бонус. Този хотел си заслужава дори да има само това единствено предимство, а той разполага с далеч повече. Все пак, в тази конкретна статия ще се въздържим да се впускаме в описания на хотели, тъй като нейната цел не е тази.
- Ако сте решили да наемете кола или пък да сте приели предизвикателството да се възползвате от градски транспорт, да повървите пеша и т.н., не трябва да пропускате и един от съседните плажове – Cala Brandinchi. За разлика от La Cinta, този плаж е доста по-малък и тесен, но прозрачните му плитки води по нищо не отстъпва на съседа му. Тук вече имате на разположение шезлонги, чадъри и плажни заведения за бързо хапване, като може да се наложи да заплатите по някое евро и за паркинг. Не се задържахме много на този плаж, защото лудницата определено ни дойде в повече, а и ни очакваха още много места и плажове за изследване. Все пак, определено оценяваме Cala Brandinchi с 10 от 10 и обръщаме внимание, че това е един от малкото организирани плажове в тази част на острова.
- Докато сме в района, ще разкажем и за третият съсед в този район – Spiaggia di Lu Impostu. Тук сме малко със смесени чувства, защото решихме да вървим пеша от La Cinta до този плаж, подведени от картата, че всъщност разстоянието не е никак много. Плажът не беше далеч, но в случая пренебрегнахме високите следобедни температури, фактът, че между La Cinta и този плаж буквално трябваше да преплуваме малко езеро, както и липсата на подходящ път за пешеходци. Целта винаги е оправдала средствата и макар и почти без дух успяхме да стигне до Spiaggia di Lu Impostu, да и се насладим отдалеч и да направим няколко снимки. Беше доста подобен на Cala Brandinchi – организиран плаж с чадъри и шезлонги и леко пренаселен. Важното беше, че успяхме да го посетим, а на връщане се наградихме със студени бирички от заведения от съседния плаж, които грижливо ни опкавоха, за да можемотново да препплуваме езерото и да се върнем на любимата си La Cinta, където ни очакваха нашите плажни кърпи и багаж за деня.
- Вече сме в района на Коста Смералда и оставаме най-впечатлени от Spiaggia del Principe. Див плаж, разположен в закътано заливче, до което достигате пеша за около 20-на минути. Имате възможност да си оставите колата на голям импровизиран паркинг за няколко евро за цял ден. Отново обръщаме внимание, че е хубаво да сте снабдени с храна и вода за престоя на този плаж, за да може да се насладите максимално. Макар и малък и закътан, явно не беше по-малко популярен от всички останали, защото туристите тук отново не бяха малко, но все пак имаше достатъчно пространство за всички.
- Отделихме един цял ден на района на Санта Тереса, откъдето тръгват и фериботите за Корсика – следващата дестинация, за която си мечтаем, но отново очакваме подходящи полети. Тук успяхме да посетим плаж Rena Bianca, известен със своя розов цвят на пясъка. Останахме очаровани от гледката, която се откриваше от скалите над плажа, въпреки, че районът беше прекалено населен за нашият вкус, но все пак оценяваме и тази част на Сардиния като заслужаваща време за посещение.
- На връщане от Rena Bianca, имахме възможността да посетим и Liscia Ruja за кратко. Доста дълъг плаж, който в началото разполага с чадъри и шезлонги, както и бийч бар, но ние предпочетохме да се усамотим в края му. Успяхме да прекараме около 2 часа на малко, закътано и скалисто плажче, което въпреки, че трябваше да споделим с местната фауна (типични за района бръмбари, които бяха изключително нахални), успя да ни зареди за да останем и изпратим последните лъчи на слънцето.
Ако все още не сте решили за точната дестинация може да разгледате нашите предложения за почивки в Италия: